Salarii mai mari pentru AMG din Germania

Ai ales o carieră de AMG în Germania, ai studiat piața – ofertele de muncă, salariile și condițiile contractuale ale angajatorilor sau firmelor partenere, însă informațiile par multe sau greu de înțeles? E un sentiment normal care apare la o primă căutare. Așa că, nu te îngrijora! Asigură-te doar, că ai ales compania potrivită care să îți răspundă la toate întrebările. Indiferent ce curiozitate ai avea, echipa noastră ți-a pregătit deja răspunsurile.

Chiar dacă ai o situație financiară bună în România sau, dimpotrivă, ai ales Germania din motive economice, partea salarială este unul dintre cele mai discutate subiecte, cu atât mai mult cu cât, între cele două state există diferențe date de sistemul de impozitare.

Salarizarea 

Reclame, broșuri, anunțuri… în toate vei găsi la primul click exemple de salarii brute. Și poate te-ai întrebat de ce, nu? Sistemul prin care se stabilesc salariul și clasele de impozitare din Germania funcționează diferit de cel românesc. De exemplu, impozitele sunt diferite în funcție de situația familială, în funcție de salariul pe care îl are soția/soțul sau dacă sunt și copii prezenți. În funcție de starea ta civilă vei fi încadrat într-una dintre cele 6 clase de impozitare existente. Persoanele încadrate în anumite clase de impozitare plătesc mai puțin impozit din salariu, pe când, în cadrul altor clase, impozitul poate să crească. 

Iată care sunt retragerile din salariu: asigurare de sănătate (foarte bună), șomaj, pensie, asigurarea de îngrijire la bătrânețe, contribuția la biserică (doar dacă dorești).

De exemplu, pentru început, în momentul în care vei ajunge în Germania, vei avea domiciliul în locuința pusă la dispoziție de către angajator, acest lucru te va include automat în clasa I de impozitare. Ulterior, după schimbarea domiciliului și sosirea familiei, clasa de impozitare se va schimba dacă ești căsătorit. 

Despre modalitatea de calcul și alte informații suplimentare referitoare la grila de salarizare din Germania am vorbit și cu directorul de asistență medicală din cadrul unui spital partener, Spitalul Municipal din Kiel. Iată mai jos, câteva dintre ele:

Interviu cu Sabine Schmidt

Cum procedează spitalul Kiel și ce salarii oferă asistenților medicali din România?

“Ca spital din Kiel, suntem așa numita casă care respectă tarifele, ceea ce înseamnă că angajații noștri sunt plătiți conform TVoD, tariful pentru serviciul public. La început, acesta poate părea un termen oarecum vag, dar pentru angajați, adică pentru angajații noștri, pentru candidații dumneavoastră, înseamnă că aceste contracte de muncă sunt întotdeauna concepute pe termen lung. 

În serviciul public este destul de neobișnuit să existe contracte de muncă pe durată determinată, de scurtă durată, deci este vorba de o cooperare pe termen lung, care oferă siguranță angajaților. În plus, TVoD oferă unele beneficii sociale, cum ar fi o pensie suplimentară, în care angajatul plătește o mică parte, dar angajatorul plătește și el încă o parte, astfel încât, la finalul perioadei de muncă, adică pensie, se creează o pensie suplimentară pentru angajați, ceea ce reprezintă, de asemenea, un avantaj important. 

De asemenea, trebuie să spunem că dreptul la concediu în TVoD este într-adevăr peste medie. O asistentă care lucrează în ture regulat poate obține până la 39 de zile de concediu. Concediul de bază este de 30 de zile și pot exista până la 9 zile suplimentare pentru munca în ture. Există o defalcare pentru cât de des se lucrează într-un sistem cu 3 schimburi, dar cine face acest lucru în mod regulat poate câștiga până la 9 zile suplimentare.

Și dacă vă faceți griji că relația de muncă ar putea fi reziliată, atunci aveți o mai mare securitate aici, TVoD formează sau oferă o protecție extinsă împotriva concedierii. Aceasta înseamnă că protecția împotriva concedierii depășește cu mult cerințele legale și este bună pentru angajat, deoarece nu este ușor să-l trimiți pur și simplu. Acesta  fiind un aspect al siguranței. Și chiar dacă la început nu sună prea mult, este. Așa că, în medie, la fiecare 2 ani, salariul crește între 1% și 3%, în funcție de negocierea colectivă, automat, fără a fi nevoie să faceți nimic.

Cred că acesta este încă un punct esențial, iar angajații care vor oferi aceleași servicii sunt plătiți la fel, sunt clasificați în grupe de plăți corespunzătoare. Asistenții noștri încep în grupa de plăți P7 pe o secție normală și pe secțiile speciale, cum ar fi primiri urgențe sau oncologie sau secții de terapie intensivă cu P8, se poate verifica în tabel pe Google. Și apoi, pe lângă aceste grupe de salarizare, există un nivel care se bazează pe experiență, care în majoritatea grupurilor începe cu nivelul 1 sau 2 și apoi crește odată cu anii de experiență profesională pe care i-ați câștigat până la nivelul 6. Aceasta este încă o creștere, să spunem așa, în cadrul acestei grupe de salarizare, în care sunt apreciați oamenii care au câștigat mai multă experiență și, prin urmare, pot solicita mai mult și pot face mai mult. “

Experiența profesională din România va fi luată în considerare atunci când candidații noștri sau asistenții medicali vor începe munca?

“Da, va fi luată în considerare,  dar avem nevoie de dovadă. Candidații trebuie să furnizeze un certificat sau o dovadă din care să vedem cât timp a lucrat în România în această profesie și această perioadă este recunoscută pentru nivelul de experiență.”

Mai multe informații utile despre Stadtische Krankenhaus Kiel, de unde este doamna Sabine Schmidt, AICI.

Prin urmare, salarizarea în Germania se face într-un mod corect, în funcție de experiența pe care o ai, în funcție de starea civilă și de specializarea în cadrul căreia lucrezi. Implicarea de care dai dovadă îți poate aduce un avantaj pe termen lung. Ține cont de faptul că te poți dezvolta pe plan profesional, urmând diverse cursuri, care vor avea un impact asupra salariului tău și a stilului de viață.

Și nu uita! Atunci când te raportezi la salarii, trebuie să îți faci automat și alte calcule, indiferent că ești în România sau în Germania. Trebuie să te gândești care sunt sumele de care ai nevoie pentru chirie, mâncare, transport, alte dorințe și traiul zilnic în general. Totul stă în organizare. Asistenții medicali care s-au obișnuit deja cu munca în Germania, și-au format o rutină și sunt organizați cu cheltuielile pe care le au, sunt foarte mulțumiți în ceea ce privește salarizarea în Germania.

Dacă dorești mai multe informații despre cum să îți organizezi bugetul personal, citește AICI unul din cele mai recente articole #mediBlog.

Iată cum poți beneficia GRATUIT de info ghid-ul mediClub!

Înscrie-te la newsletter-ul mediClub pentru a afla ultimele noutăți din sistemul medical, iar noi îți trimite GRATUIT Info Ghid-ul mediClub. Acest ghid te va ajuta să afli multe noutăți și sfaturi pentru Asistenții Medicali Generaliști care vor o carieră de succes în Germania!

Distribuie

Alte noutăți pentru tine!

Distribuie

Ești AMG? Dă start carierei tale!

O țară dezvoltată, salariu motivat și multe oportunități

Loc de muncă la o unitate de top din Germania!

Iată cum poți beneficia GRATUIT de info ghidul mediClub!

Înscrie-te la newsletter-ul mediClub pentru a afla ultimele noutăți din sistemul medical, iar noi îți trimite GRATUIT Info Ghidul mediClub. Acest ghid te va ajuta să afli multe noutăți și sfaturi pentru Asistenții Medicali Generaliști care vor o carieră de succes în Germania!

Acest site foloseşte cookie-uri şi poate colecta anumite date personale în scopuri comerciale, pentru mai multe detalii accesați pagina de Termeni și Condiții.

Ioana Apostol

Ioana este proaspătă absolventă a Universității Transilvania din Brașov, dar cu ajutorul Mediko Hire are astăzi un job mai bun decât și-ar fi imaginat și trăiește într-o zona mirifică a Germaniei, în Bavaria lângă Chiemsee. Ioana a avut o motivație puternică, știa încă de acum 7 ani că își dorește să muncească în Germania, de aceea pașii ei au fost constant îndreptăți în această direcție.Unitatea și spiritul de echipa pe care l-a simțit la locul de muncă au condus-o pe drumul spre performanță și spre o acomodare cât mai naturală.

Baliga Gyongyi

Locuiește în Rosenheim, un orășel mic, liniștit, cu oameni calzi, primitori și răbdători și cu foarte multe activități și locuri recreative pentru toate vârstele.Familia ei a venit la 3 luni după ce ea a ajuns în Germania. Doamna Baligă recunoaște că aceste 3 luni au fost cele mai grele, când a realizat că e singură într -o țară străină fără familie. Acum, fiind din nou uniți, simt că pot realiza orice. La locul de muncă a întâlnit într-adevăr multe diferențe, dar diferențe care au încântat-o și au făcut-o să aprecieze foarte mult acest spital: niciodată nu lipsește nimic din materialele de care are nevoie, totul este documentat, astfel încât nu poți fi tras la răspundere pentru ceva de care nu ești responsabil și pauza de masă este respectată întotdeauna, astfel încât oricât de mult ai avea de muncă să te poți și odihni și relaxa. 

La fel ca mulți alți asistenți care au început munca în Germania, singurul regret este că nu a făcut acest pas mai devreme.