Asistent medical român în Germania

Provocări. Sfaturi. Realități.

Ai luat în calcul o schimbare a locului de muncă? Sau ești abia la început, la un pas de a intra în sectorul medical? Indiferent de faza în care te afli, cu siguranță ai văzut deja că mulți alții au făcut aceeași alegere – lucrul în străinătate, într-un sistem mai dezvoltat decât al nostru. Una dintre țările cele mai căutate pentru aceste alegeri este Germania. 

Migrația profesioniștilor din domeniul sănătății, în special a medicilor și asistenților medicali, a devenit o preocupare importantă. Acest fenomen de migrație are forme și motive diferite, astfel că și efectele sunt dintre cele mai diverse. Conform datelor publicate de Colegiul Medicilor din România, de exemplu, din anul 1990 până în 2015 au emigrat 21.000 de medici, din care 14.100 începând cu anul 2007, când România a devenit membră a Uniunii Europene.

Trendul e unul ascendent și atunci când vorbim de asistenți medicali și nu e de mirare, dacă ne gândim că în România, există peste 240 de unități de învățământ de tip postliceal. Numai în anul școlar 2018-2019, în cadrul acestora figurau peste 40.000 de elevi. Prin urmare, într-un sistem medical în care încă există numeroase blocaje la angajare, țările dezvoltate reprezintă, fără doar și poate, o oportunitate deloc de neglijat pentru asistenți, atât din punct de vedere financiar, cât și din punct de vedere profesional.

Dacă ai ajuns să citești acest articol, cel mai probabil că ești în căutarea unei noi provocări profesionale ca asistent medical român. Oricare ar fi motivul din spate, scopul acestui articol este de a-ți oferi mai multe perspective asupra a ceea ce înseamnă să fii asistent medical în Germania. 

Avantajele de a fi asistent medical în Germania

  1. Spitale moderne și tehnologizate

Accesul la echipamente medicale funcționale este o provocare în țările cu venituri mici și medii. Organizația Mondială a Sănătății a estimat că 50 până la 80 la sută din echipamentele medicale din țările în curs de dezvoltare nu funcționează, creând o barieră în calea capacității sistemului de sănătate de a furniza servicii de sănătate pacienților. Lipsa echipamentelor medicale, fie din cauza bugetelor, fie din cauza nefuncționării, este o barieră în calea capacității sistemului de sănătate de a furniza servicii de sănătate de calitate.

România, din păcate, este pe lista acestor țări. Germania, pe de altă parte, stă mult mai bine la acest capitol. Odată cu apariția pandemiei, mai multe guverne ale țărilor europene au urgentat căutarea de echipamente, dar și mărirea fondurilor alocate pentru acestea. 

Și asta nu este tot. Odată cu apariția Digital Supply Act, Ministerul Sănătății a setat ca scop încurajarea și extinderea digitalizării în sistemul de sănătate. Acest lucru este benefic atât profesioniștilor medicali, cât și pacienților. Contribuția digitalizării și dezvoltării tehnologiilor spitalelor contribuie la obținerea consultațiilor și sfaturilor medicale într-un timp util și într-un mod avantajos. 

Mai multe despre digitalizarea spitalelor în Germania, am scris AICI. Durează doar 2 minute să citești articolul. 

  1. Salarii avantajoase

Sistemul medical din Germania, printre cele mai bune din Europa, are dezvoltat și reglementat un alt tip de salarizare și impozitare. Spre deosebire de România, salariul în Germania pentru un asistent medical poate fi în continuă creștere, în funcție de anumite criterii. 

În sectorul de îngrijiri, în Germania, un indicator salarial este TVöD-B – convenția colectivă pentru instituții de îngrijire medicală și asistență medicală și TVöD-BT-K – convenția colectivă pentru spitale. Conform acestor convenții, a fost creat un tabel care poate fi considerat ca o grilă publică de salarizare. În funcție de criteriile îndeplinite, poți vedea direct ce salariu de bază vei avea. Vezi tabelul AICI.  Conform acestui instrument de calcul, un salariu de asistent medical generalist fără experiență începe de la 2300 de euro! Sună mult mai ofertant decât salariul de început din România, nu?! 

  1. Atribuții bine definite

Absolventă a Universității Transilvania din Brașov, Ioana Apostol își dorea o carieră în Germania ca asistent medical. Motivată și plină de ambiție, Ioana a reușit să-și îndeplinească visul de a fi asistent medical român la o clinică modernă în Germania. În cadrul unui interviu, Ioana ne-a povestit despre experiența ei la clinica Schön Klinik. 

Locuinte in Germania - candidat mediClub Ioana Apostol
Ioana Apostol – AMG în Germania

În ceea ce privește o zi în spital, totul este bine pus la punct și structurat. Fiecare pacient are camera lui, iar aceștia fiind puțini, atribuțiile sunt bine definite. Munca începe de la ora 6, apoi verificăm medicația, planul de terapie, măsurăm semnele vitale, administrăm medicamentele și apoi ne ocupăm de îngrijire. Fiecare asistent are în grija sa cel mult 5 pacienți, iar acestora le oferim toată grija și atenția necesară, fapt care este foarte eficient, spre deosebire de România.

Totul este computerizat, calculatoarele sunt de ultimă generație. Unde am făcut practică în România, aparatura era relativ veche, iar în Germania totul a fost nou și modern.

Vezi AICI testimonialul Ioanei Apostol!

  1. Număr de pacienți îngrijiți 

Nu de puține ori auzim că în spitalele din România numărul de pacienți este foarte mare, raportat la numărul de angajați care oferă servicii de îngrijire medicală. Un număr mai mic de pacienți ar însemna o calitate mai bună a actului medical, dar și o bună organizare a personalului pentru a oferi acel serviciu calitativ de asistență medicală. 

Asistentă medicală generalistă Baliga Gyongyi
Baliga Gyongyi – AMG în Germania

E deja una din teoriile după care se ghidează majoritatea spitalelor din Germania, iar rezultatele nu au întârziat să apară: personalul medical este mult mai calm, focusat și bine organizat. Baliga Gyongyi, o altă asistentă medicală din România, care lucrează în Germania, prin intermediul mediClub, ne spunea într-un interviu mai vechi, că un număr mai mic de pacienți de îngrijit nu înseamnă că în Germania nu există bolnavi, ci că unui asistent medical îi revin doar 4-5 pacienți de care trebuie să aibă grijă, la nivelul fiecărei secții.

Din păcate, în România, un asistent medical are de îngrijit în jur de 4-5 saloane aflate pe un etaj ceea ce înseamnă uneori  și peste 20 de pacienți. 

Datorită numărului mult mai mic de pacienți din Germania, e clar că și actul medical este executat mult mai bine, iar asistentul medical are timp suficient de pregătire a materialelor, de pregătire a pacientului și de completare a tuturor formulare necesare. 

Cele mai vizibile efecte se văd, de fapt, pe termen lung, când după o tură de muncă, un asistent medical, care lucrează într-un sistem mult mai bine organizat, pleacă acasă mult mai liniștit, atât din punct de vedere psihic, cât și fizic.

Peste 600 de asistenți medicali români deja sunt în Germania

Echipa noastră a ajutat deja peste 600 de asistenți medicali români să-și îndeplinească visul de a fi un asistent medical apreciat, de a avea un loc de muncă modern și un salariu pe măsură. 

Experiența de până acum ne-a adus mai aproape de povestea fiecărui asistent medical, de familiile și dorințele lor, iar câteva dintre ele le împărtășim și cu voi, expuse direct de asistenții medicali care lucrează în Germania:

Brigitta Bai

brigitta Bai
Brigitta Bai – AMG în Germania

Bună ziua,

Mă numesc Bai Brigitta și lucrez în Germania de 6 luni. Datorită promptitudinii și profesionalismului de care a dat dovada mediClub – am reușit să-mi împlinesc visul de a lucra într-un spital din Germania pe secția de Chirurgie Generală. 

Recunoașterea, etapele și toate procesele aferente construirii unei cariere de succes în Germania se datorează firmei mediClub, fiind întotdeauna prezenți și de ajutor. 

Orele de germană ce aveau loc prin intermediul internetului au fost bine organizate și tratate cu mare seriozitate. Cu aceasta ocazie doresc să mulțumesc doamnei profesoare Emilia Hoaghie – pentru răbdarea și dedicarea de care a dat dovadă. 

Tuturor celor care își doresc o carieră ca asistent medical generalist în Germania le recomand sa apeleze cu încredere la mediClub. 

Vă salut! 

Mihaela Duliga

Mihaela Duliga
Mihaela Duliga – AMG în Germania

Bună, numele meu este Mihaela Duliga și lucrez în Germania de 1 an și 2 luni. 

Mi-am împlinit visul datorită echipei mediClub. Lucrez la o clinică mare, pe o secție de neurologie. Nu mi-a fost ușor, am luat totul de la zero, limbă nouă, țară nouă, colegi noi, sistem sanitar nou, totul. Aveți nevoie de timp, răbdare, înțelepciune, multă muncă și ambiție. Am avut mereu însă sprijinul echipei mediClub care ne-au pus la dispoziție profesori deosebiți, calmi și răbdători dispuși sa îți explice un lucru și de 100 de ori până când l-ai înțeles. 

Sunt încântată de modul cum am fost primită aici, colegii și chiar șefii sunt deschiși și foarte prietenoși. Am avut momente când mi-a fost greu și ei au venit atunci în sprijinul meu, m-au întrebat dacă totul este bine acasă, dacă copiii s-au integrat la școală și dacă am nevoie de ajutor sa apelez oricând la ei, ușa lor e mereu deschisă pentru mine. Nu a fost un drum ușor, mi-am reîntregit familia după 8 luni,copiii s-au integrat ușor în sistemul de învățământ, și-au făcut prieteni, dar nu am fost niciodată singură, mediClub mi-a fost  alături. Păstrăm legătura și acum, mă sună să vadă dacă sunt mulțumită și dacă totul este în regulă. Pot spune ca mi-au fost alături ca o familie, mi-au fost aproape și m-au susținut mereu chiar când spuneam că nu mai pot.

Viața mea s-a schimbat în bine și le mulțumesc, singur e greu sa reușești într-o țară străină.

Vișan Anca 

Familia Visan
Familia Visan – AMG în Germania

Bună ziua! 

Mă numesc Vișan Anca și vreau să  împărtășesc cu dumneavoastră experiența pe care am avut-o cu MediClub. Colaborarea mea cu MediClub a început acum 2 ani și trei luni. Am ales această firmă împreună cu soțul meu pentru că îmi doream un viitor mai bun pentru familia mea, mai frumos, un loc de muncă stabil, îmi doream să lucrăm în aceeași clinică și acest lucru s-a și întâmplat. 

Încă de la prima întâlnire cu o parte din echipa MediClub ni s-au prezentat pașii care trebuie urmați până la angajare. Ceea ce pot să spun este că echipa MediClub este transparentă, corectă și ceea ce ni s-a prezentat încă de la prima întâlnire s-a și realizat. A ținut cont de dorința mea de a lucra într-o clinică și îmi doream să lucrez într-un oraș mic din Germania, ceea ce s-a și întâmplat.

Echipa MediClub mi-a fost și suport moral și m-a ajutat mereu când am avut nevoie în perioade tensionate, deoarece întreg procesul  până la angajare și chiar după angajare nu este unul ușor și pe parcursul procesului am mai avut parte de zile mai puține bune, de altfel cum e în viață, dar atunci am avut parte de suport moral din partea  echipei și de sfaturi care m-au ajutat să depășesc situațiile tensionate. Ceea ce mai pot spune este că am avut parte de profesori foarte buni de limba germană și acest lucru contează enorm pentru că am reușit să iau primul interviu pe care l-am avut cu angajatorul, apoi am reușit să iau proba de lucru și în final să lucrez în clinică.  

Vreau să mulțumesc întregii echipe pentru ajutorul oferit, pentru faptul că au ținut cont de dorințele mele, pentru suportul moral de care am avut mereu parte și pentru că mi-au oferit sfaturi reale care m-au ajutat să evoluez și să ajung să fiu astăzi o versiune mai bună a mea.

Începe-ți cariera de succes ca AMG în Germania! Fii tu stăpân pe situație. Aplică ACUM!

Iată cum poți beneficia GRATUIT de info ghid-ul mediClub!

Înscrie-te la newsletter-ul mediClub pentru a afla ultimele noutăți din sistemul medical, iar noi îți trimite GRATUIT Info Ghid-ul mediClub. Acest ghid te va ajuta să afli multe noutăți și sfaturi pentru Asistenții Medicali Generaliști care vor o carieră de succes în Germania!

Distribuie

Alte noutăți pentru tine!

Distribuie

Ești AMG? Dă start carierei tale!

O țară dezvoltată, salariu motivat și multe oportunități

Loc de muncă la o unitate de top din Germania!

Iată cum poți beneficia GRATUIT de info ghidul mediClub!

Înscrie-te la newsletter-ul mediClub pentru a afla ultimele noutăți din sistemul medical, iar noi îți trimite GRATUIT Info Ghidul mediClub. Acest ghid te va ajuta să afli multe noutăți și sfaturi pentru Asistenții Medicali Generaliști care vor o carieră de succes în Germania!

Acest site foloseşte cookie-uri şi poate colecta anumite date personale în scopuri comerciale, pentru mai multe detalii accesați pagina de Termeni și Condiții.

Ioana Apostol

Ioana este proaspătă absolventă a Universității Transilvania din Brașov, dar cu ajutorul Mediko Hire are astăzi un job mai bun decât și-ar fi imaginat și trăiește într-o zona mirifică a Germaniei, în Bavaria lângă Chiemsee. Ioana a avut o motivație puternică, știa încă de acum 7 ani că își dorește să muncească în Germania, de aceea pașii ei au fost constant îndreptăți în această direcție.Unitatea și spiritul de echipa pe care l-a simțit la locul de muncă au condus-o pe drumul spre performanță și spre o acomodare cât mai naturală.

Baliga Gyongyi

Locuiește în Rosenheim, un orășel mic, liniștit, cu oameni calzi, primitori și răbdători și cu foarte multe activități și locuri recreative pentru toate vârstele.Familia ei a venit la 3 luni după ce ea a ajuns în Germania. Doamna Baligă recunoaște că aceste 3 luni au fost cele mai grele, când a realizat că e singură într -o țară străină fără familie. Acum, fiind din nou uniți, simt că pot realiza orice. La locul de muncă a întâlnit într-adevăr multe diferențe, dar diferențe care au încântat-o și au făcut-o să aprecieze foarte mult acest spital: niciodată nu lipsește nimic din materialele de care are nevoie, totul este documentat, astfel încât nu poți fi tras la răspundere pentru ceva de care nu ești responsabil și pauza de masă este respectată întotdeauna, astfel încât oricât de mult ai avea de muncă să te poți și odihni și relaxa. 

La fel ca mulți alți asistenți care au început munca în Germania, singurul regret este că nu a făcut acest pas mai devreme.