Ce obstacole poți întâmpina ca asistent medical la început de drum?

Ai obținut diploma de asistent medical, însă nu și un loc de muncă? Ai făcut practică în spital, însă nu ai avut ocazia să înveți cu adevărat meseria? Lucrurile s-au întâmplat prea repede sau doar în teorie? De multe ori, sunt câteva dintre problemele de care te-ai putea ciocni la începutul carierei tale, cu atât mai mult cu cât rolul de asistent medical este unul complex, implică atât partea empatică și emoțională, cât și cea de pregătire profesională. Dedicarea și implicarea în meseria de AMG sunt esențiale, la fel și înclinația spre acest domeniu. 

Dacă sistemul medical românesc nu ți-a oferit încă suficiente oportunități de lucru, noi îți propunem Germania, pentru un post de AMG. Stilul de viață german vine însoțit de oameni cu mentalități noi, un mediu de lucru diferit și alternative de dezvoltare profesională.

Luarea unei decizii care îți influențează viitorul nu este deloc ușoară, însă noi suntem aici să îți arătăm schimbările din viața unor oameni care au avut determinarea și curajul de a-și schimba viața. Și au luat decizia potrivită! Pentru că au găsit ceea ce aveau nevoie. 

De-a lungul întregului proces ești îndrumat de echipa noastră, începând de la cursurile de germană, la susținerea interviului și până la integrarea în noua comunitate. Suntem alături de tine la fiecare pas, ca tu să-ți poți urma visul. 

Iar dacă până acum doar ți-ai imaginat cum ar fi parcursul unui asistent medical care a ales Germania, astăzi îți prezentăm întreaga poveste a unei asistente medicale care a luat deja această decizie. Decizia de a lucra într-unul dintre cele mai bune sisteme sanitare din Europa.

Povestea Alexandrei

Este vorba despre Alexandra Knizel, care a reușit să își ducă pasiunea pentru asistență medicală, la un alt nivel. A avut ocazia să încerce și sistemul medical din România, a urmat un program de voluntariat în cadrul secției de psihiatrie și a lucrat o perioadă în sectorul privat. Ce anume a învățat din fiecare experiență și ce provocări a întâmpinat? 

Dar oare ce a determinat-o pe Alexandra să aleagă fix secția de psihiatrie? Povestea e una mai veche, a început cu ani în urmă, când a avut ocazia să asiste la consultațiile unor copii cu dizabilități, în timpul în care mătușa ei lucra tot ca asistent medical. Așa și-a descoperit și ea dorința de a ajuta, de a fi alături de pacienți. Ani mai târziu, a urmat la Sibiu școala de asistență medicală. A știut dintotdeauna că este meseria pe care și-o dorește, astfel încât a început cu pași mărunți. 

Alexandra Knizel, asistent medical

Însă, ca orice lucru nou, drumul este pavat cu suișuri și coborâșuri, cu experiențe reușite sau mai puțin reușite, cu temeri și speranțe. 

În ceea ce privește dorința de a pleca din România, a apărut tocmai pentru că Alexandra a văzut și părțile mai puțin plăcute din interiorul sistemului. Așa că a decis să încheie legătura cu tot ceea ce înseamnă sistemul nostru medical. Crede cu tărie faptul că Germania este soluția. Odată hotărâtă să-și schimbe viața, Alexandra a ales să stea de vorbă cu noi, în biroul mediClub. 

Dacă, până nu demult, o provocare pentru ea a fost să învețe practic ce înseamnă meseria de asistent, de când a ales Germania pentru a-și continua cariera, adevăratul hop l-a reprezentat învățarea limbii. Cu multă implicare și ambiție, rezultatele nu au întârziat însă, să apară.

A trecut, pe rând, prin testări lingvistice, studiu la limba germană și discuții cu angajatorii germani. Deși, de multe ori, experiența sau rezultatele la examene sunt de partea noastră, nu întotdeauna primul interviu și primul angajator sunt varianta care se confirmă. Atât angajatorii, cât și angajații pot avea așteptări diferite, așa că mediClub se asigură că oferă ambelor părți și alte variante. Alexandra a trecut, deci, și prin experiența unui al doilea interviu de angajare. 

Ce este, totuși, potrivit pentru fiecare asistent? Ce unitate medicală sau ce secție? Sunt răspunsuri care, de regulă, se găsesc împreună cu departamentul de integrare și ofertare. 

Pentru moment, vă invităm să îi descoperiți prima parte a poveștii aici. Vă invităm să îi urmăriți parcursul și în viitoarele articole de blog, AICI.

Dacă povestea ei te-a convins că merită să alegi noi oportunități, nu uita să consulți, pentru început, care sunt cerințele pentru un asistent medical generalist în Germania, apoi aplică și tu pentru un loc de muncă.

Iată cum poți beneficia GRATUIT de info ghid-ul mediClub!

Înscrie-te la newsletter-ul mediClub pentru a afla ultimele noutăți din sistemul medical, iar noi îți trimite GRATUIT Info Ghid-ul mediClub. Acest ghid te va ajuta să afli multe noutăți și sfaturi pentru Asistenții Medicali Generaliști care vor o carieră de succes în Germania!

Distribuie

Alte noutăți pentru tine!

Distribuie

Ești AMG? Dă start carierei tale!

O țară dezvoltată, salariu motivat și multe oportunități

Loc de muncă la o unitate de top din Germania!

Iată cum poți beneficia GRATUIT de info ghidul mediClub!

Înscrie-te la newsletter-ul mediClub pentru a afla ultimele noutăți din sistemul medical, iar noi îți trimite GRATUIT Info Ghidul mediClub. Acest ghid te va ajuta să afli multe noutăți și sfaturi pentru Asistenții Medicali Generaliști care vor o carieră de succes în Germania!

Acest site foloseşte cookie-uri şi poate colecta anumite date personale în scopuri comerciale, pentru mai multe detalii accesați pagina de Termeni și Condiții.

Ioana Apostol

Ioana este proaspătă absolventă a Universității Transilvania din Brașov, dar cu ajutorul Mediko Hire are astăzi un job mai bun decât și-ar fi imaginat și trăiește într-o zona mirifică a Germaniei, în Bavaria lângă Chiemsee. Ioana a avut o motivație puternică, știa încă de acum 7 ani că își dorește să muncească în Germania, de aceea pașii ei au fost constant îndreptăți în această direcție.Unitatea și spiritul de echipa pe care l-a simțit la locul de muncă au condus-o pe drumul spre performanță și spre o acomodare cât mai naturală.

Baliga Gyongyi

Locuiește în Rosenheim, un orășel mic, liniștit, cu oameni calzi, primitori și răbdători și cu foarte multe activități și locuri recreative pentru toate vârstele.Familia ei a venit la 3 luni după ce ea a ajuns în Germania. Doamna Baligă recunoaște că aceste 3 luni au fost cele mai grele, când a realizat că e singură într -o țară străină fără familie. Acum, fiind din nou uniți, simt că pot realiza orice. La locul de muncă a întâlnit într-adevăr multe diferențe, dar diferențe care au încântat-o și au făcut-o să aprecieze foarte mult acest spital: niciodată nu lipsește nimic din materialele de care are nevoie, totul este documentat, astfel încât nu poți fi tras la răspundere pentru ceva de care nu ești responsabil și pauza de masă este respectată întotdeauna, astfel încât oricât de mult ai avea de muncă să te poți și odihni și relaxa. 

La fel ca mulți alți asistenți care au început munca în Germania, singurul regret este că nu a făcut acest pas mai devreme.